V budovách Oblastní nemocnice Příbram budou realizována energetická opatření za téměř 56 milionů korun

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Rada Středočeského kraje schválila projekt EPC II (Energy Performance Contracting), který obsahuje doporučený soubor objektů v Oblastní nemocnici Příbram pro řešení energetických úspor, a to za účelem pokračování jeho další přípravy a navazující realizace. Energetická opatření vyjdou na téměř 56 milionů korun.

Rada kraje schválila přípravu a následnou realizaci energetických opatření pro budovu B, C, E a F v Oblastní nemocnici Příbram. Jedná se o tzv. EPC II s dotací, kde souhrnná výše plánované investice na energetická opatření činí necelých 56 milionů korun. V rámci energetických opatření bude realizováno například zateplení stěn, střech nebo stropů, výměna výplní otvorů, výměna osvětlení za LED technologie či instalace fotovoltaického systému. Návratnost investice je s dopočtením všech nákladů činí 17 let.

Projekt EPC II bude finančně krytý ze strany Oblastní nemocnice Příbram, a.s. ve výši kofinancování 37 522 539 Kč v letech 2023 – 2040 a dotací z Národního programu životní prostředí ve výši 18 380 761 Kč v roce 2023.

Středočeský kraj od roku 2019 přistoupil k řešení projektů na energetické úspory metodou EPC. Touto metodou jsou aktuálně realizovány 3 pilotní projekty EPC I, zahrnující objekty Krajského úřadu Středočeského kraje, nemocnice v Kutné Hoře a nemocnice v Mladé Boleslavi v celkové výši investice zhruba 200 milionů Kč. Na základě prvotních zkušeností s přípravou těchto projektů byla zahájena příprava projektů EPC II zahrnující celkem 77 organizací Středočeského kraje. Tato příprava je navíc podpořena z 90 % (cca 2,4 mil. EUR) ze strany Evropské investiční banky (EIB). Podmínkou EIB k financování přípravy je tzv. pákový efekt 1:20, který předpokládá za každou investovanou korunu do přípravy investici v realizaci v hodnotě 20 Kč. „Svým rozsahem a způsobem financování je příprava projektů EPC II zcela jedinečná a unikátní minimálně v rámci České republiky. Tato příprava a její způsob financování je již nyní velkou inspirací pro některé kraje a města České republiky,“ vysvětluje náměstek Michalik.

Rada schválila již v polovině března seznam celkem 105 objektů pro řešení energetických úspor, kde opatření vyjdou na téměř 960 milionů korun.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy