Březohorskou důlní katastrofu si připomeneme v sobotu v Ševčinském dole

PŘÍBRAM – Rádi bychom Vás upozornili na již avizované 130. výročí březohorské důlní katastrofy a s ním spojené pietní a kulturní akce na Ševčinském dole v areálu Hornického muzea Příbram, které se konají 28. května od 16:00 do 22:00 hodin.

Starosta Příbrami Jan Konvalinka, ředitel Hornického muzea Josef Velfl a Robert Cieszkowski za březohorskou farnost akci zahájí úvodním slovem. Poté zazní hudební vystoupení Petra Vašiny a Míši Mádlové, později také vystoupí ženský pěvecký sbor Arytmie Praha a smíšený pěvecký sbor Gambale. Ozvou se zástupci Cechu příbramských horníků a hutníků a Spolku Prokop. Dočkáme se také odhalení plastiky s názvem Dobová hornická svatba od akademického sochaře Ivana Lošáka.

„Plastiku jsme umístili do vstupní budovy muzea v objektu někdejších sypů Ševčinského dolu. Je to z mého pohledu velmi zajímavé dílo, které realisticky zobrazuje tradiční hornickou svatbu na sklonku 19. století, včetně detailně zpracovaných slavnostních hornických uniforem, a je tak cenným dokladem života Příbrami v době největšího rozmachu stříbrorudního hornictví,“ uvedl k tomu ředitel muzea Josef Velfl.

Hornické muzeum v rámci Muzejní noci promítne sérii dokumentárních materiálů vztahujících se k březohorské důlní katastrofě s komentářem historika a ředitele muzea Josefa Velfla. V areálu bude připraveno pietní místo k zapálení svíček na paměť obětí důlního neštěstí.

Návštěvníci se dále mohou zúčastnit komentovaných prohlídek vybraných expozic Ševčinského dolu nebo se svézt hornickým vláčkem, který jezdí do 20:00. V areálu bude připraven dětský koutek s historickými hračkami. V hornickém domku budou od 20:00, 20:30 a 21:00 hodin probíhat speciální prohlídky zaměřené na život hornických žen, které povede etnografka Klára Posekaná.

Turistům je k dispozici naučná stezka s instalacemi, hornické budovy budou od večerních hodin nasvíceny, na kruhovém objezdu na příbramském náměstí TGM je vysázeno 319 květin jako připomínka počtu obětí březohorské důlní katastrofy.

130. výročí březohorské důlní katastrofy je opravdu velká událost a rozsah kulturních a pietních akcí tomu odpovídá. Hornické muzeum Příbram, navíc v souvislosti s Muzejní nocí, letos spolupracuje také s naším Městským kulturním centrem. Věříme, že si každý návštěvník najde to své a bude spokojen,“ říká Vlasta Ševr, vedoucí Městského kulturního centra Příbram.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy