Památník Vojna na ČT art v dokumentu o Jiřím Sozanskému

PŘÍBRAM – Ve středu 18. 5. 2022 od 20:15 hod. bude vysílán na ČT art téměř hodinový dokumentární film Šárky Maixnerové s názvem „Solitér“ věnovaný přednímu českému sochaři, malíři, grafikovi, tvůrci multimediálních projektů a environmentů, Jiřímu Sozanskému, ve kterém se přeneseme mimo jiné do areálu Památníku Vojna.

Umělec je absolventem AVU v ateliéru Františka Jiroudka a celoživotním souputníkem Jiřího T. Kotalíka. Jeho dílo je ve sbírkách našich i světových galerií, od Národní galerie v Praze až po Musée national d´art moderne Paris nebo Centre Georges Pompidou Paris. Od roku 2011 se může pochlubit prezentací Sozanského plastiky také Památník Vojna, kde se vyjímá jeho umělecký výtvor s názvem „Vzestup“ znázorňující lidské bytosti pod tlakem totalitní moci s vyjádřenou nadějí na únik za svobodou, což připomíná ve svých expozicích věnovaných obětem politických procesů komunistického režimu právě Památník Vojna.

Jiří Sozanský vystavoval mimo jiné i v bombardovaném Sarajevu, ve věznicích u Madridu či ve Valdicích, pravidelně pořádá výstavy v Terezíně, podílel se na výběru konečné podoby rodného domu Jana Palacha a na dalších projektech.

V dokumentu jsme svědky toho, jak se Jiří Sozanský noří do mezních situací, zkoumá kořeny zla a dobra a komponuje je do svého díla. Významná část dokumentárního filmu se odehrává v Památníku Vojna také z toho důvodu, že k této lokalitě má umělec svůj osobitý vztah.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy