Středočeská muzea bodovala na výstavě Gloria musealis 2022

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Ve čtvrtek 19. května se ve Smetanově síni Obecního domu v Praze konalo slavnostní vyhlášení výsledků 20. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis. Mezi oceněněními byly také 3 středočeská muzea a galerie. 

V kategorii Muzejní výstava 2021 se na 3. místě umístila Galerie Středočeského kraje. Ocenění získala za výstavu „Samota uprostřed davu: Charles Beadelaire a české umění“. Ta byla v GASKu k vidění od 3. října 2021 do 16. ledna 2022.

Zvláštní ocenění v kategorii Muzejní publikace roku 2021 získalo Regionální muzeum v Kolíně, za publikaci Dobrodružství cyklistiky: Éra vysokého kola v Čechách autorů Lenky Mazačové, Roberta Honse.  Katalog dokumentující stejnojmennou výstavu může sloužit nejen k prohloubení znalostí o dějinách cyklistiky v Evropě, ale i jako příručka pro správné určení sbírkových předmětů. Publikace přináší dosud neznámá fakta, zprostředkovává zahraniční literaturu a bohatý obrazový materiál.

 Otevření Muzea Ostrov lidových krojů bylo ohodnoceno 2. místem v kategorii Muzejní počin roku 2021. Nové muzeum ve Zbraslavicích na Kutnohorsku představuje největší soukromou sbírku lidových krojů v České republice. Jedná se o originály svátečních oděvů ze všech významnějších krojových oblastí převážně z 19. a 20. století. Expozice je umístěna v areálu bývalého poplužního dvora a umožňuje vychutnat si výjimečnou venkovskou atmosféru.

Jsem velice potěšen, že hned tři z muzeí a galerií našeho kraje získala tato významná ocenění. O to víc, že dvě z oceněných byly příspěvkové organizace Středočeského kraje. Je vidět, že nabídka našich příspěvkových organizací je opravdu kvalitní.  Oceněnou výstavu „Samota uprostřed davu“ již v GASKu neuvidíme, ale věřte, že i pro letošní rok je programová nabídka Středočeských muzeí, galerií a památníků opravdu atraktivní,“ oceňuje radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda program příspěvkových organizací v oblasti kultury Středočeského kraje a zve návštěvníky rovněž do nově otevřeného muzea Ostrov lidových krojů: „Expozice nově otevřeného muzea je opravdu unikátní. Jde o úplně první veřejnou prezentaci všech krojových oblastí České republiky. Návštěvu této jedinečné expozice ve středočeských Zbraslavicích na Kutnohorsku také rozhodně doporučuji.“

Přehled příspěvkových organizací z oblasti kultury Středočeského kraje a jejich programové nabídky najdete ZDE.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy