Výročí březohorské důlní katastrofy se blíží

PŘÍBRAM – Každé město má svoji historii, ta naše je od nepaměti spjata s hornictvím. Na historii svého města jsou Příbramané hrdi, což se projevuje mimo jiné i pořádáním pravidelných hornických akcí. V letošním roce si mimo jiné připomínáme 130. smutné výročí březohorské důlní katastrofy.

Pokud bychom měli možnost přenést se o 130 let zpět, dělilo by nás pouhých pár dní od největší důlní katastrofy té doby ve světě v oblasti rudného hornictví a největší v historii českého báňského podnikání, která poznamenala stovky rodin z Příbrami, Březových Hor a okolních obcí. V úterý 31. května roku 1892 pravděpodobně shodou nešťastných událostí vzplanul v dole Marie požár. Zplodiny se záhy v podzemí rozšířily i do okolních šachet a celé neštěstí si vyžádalo 319 lidských životů.

Ve výroční den, tedy v úterý 31. května 2022 si události připomeneme pietní akcí, ovšem pozvat veřejnost můžeme také na sobotu 28. května, kdy se koná tzv. Vzpomínkový den v Hornickém muzeu. „V sobotu 28. května přivítáme veřejnost v areálu Ševčinského dolu, kde se v tento den kromě vzpomínkové akce koná také Muzejní noc. V programu jsou v čase od 16 do 22 hodin připraveny hudební produkce, při kterých vystoupí písničkář Petr Vašina a dále sbory Arytmie Praha a Gambale. Dále se návštěvníci mohou těšit na promítání dokumentárních záběrů a samozřejmě si připomeneme události roku 1892. V areálu Ševčinského dolu bude připraveno pietní místo s 319 svíčkami za 319 horníků a záchranářů, kteří zemřeli při zmíněném důlním neštěstí,“ říká ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl a dodává: „Jak jsem již zmínil, vzpomínková akce je propojena s programem Muzejní noci, takže si návštěvníci v tento den budou moci prohlédnout vybrané expozice v nevšedním čase. Pozvánku bych rád rozšířil také o možnost prohlídky Mariánské štoly, které začínají v 16, 17 a 18 hodin. Celý vzpomínkový den tedy nebude pouze o historických událostech. Zmínit bych mimo jiné mohl také odhalení plastiky Ivana Lošáka Hornická svatba, kterou Hornické muzeum získalo do svých sbírek od města Příbram.“

Události roku 1892 si mohou občané a návštěvníci města připomenout již v tyto dny na informačních panelech, které jsou na místech spojených s popisovanými událostmi. Trasa s prvním informačním panelem začíná u březohorského hřbitova a další zastavení následují u dolu Marie, Ševčinského dolu, u budovy bývalého báňského ředitelství na náměstí T. G. Masaryka. Poslední informační panel je umístěn u příbramského hřbitova. K výpravě do historie je možné využít hru Marie v plamenech, kterou je možné stáhnou v mobilní aplikaci Skryté příběhy.

Brezohorska dulni katastrofa

„Je rozhodně dobré připomínat si hornickou minulost. 130. výročí březohorské důlní katastrofy nabízí jedinečnou příležitost, abychom si ještě více uvědomili, že město Příbram bylo, je a bude hornickým městem. V den výročí, tedy v úterý 31. května se můžeme sejít při pietní akci postupně na několika významných místech,“ uvedl starosta Jan Konvalinka a dodal, že velké díky patří všem, kteří se na akci pořádané Městským kulturním centrem ve spolupráci s hornickými a hutnickými spolky podíleli.

Pietní akce 31. května 2022

16.00 Příbramský hřbitov

17.00 Březohorský hřbitov

17.30 Koncert v kostele sv. Vojtěcha – Vepřekův smíšený sbor

18.00 Nádvoří dolu Marie – Památník vdovám po obětech důlní katastrofy

19.00 Důl Marie – posezení u černého piva

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy