Proběhlo slavnostní zahájení 14. ročníku výstavy Má vlast cestami proměn

STŘEDOČESKÝ KRAJ – V nádherném prostoru Strahovského kláštera proběhlo v sobotu 18. června za účasti hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové zahájení nového ročníku výstavy Má vlast cestami proměn. V roce 2022, ve svém již 14. ročníku, výstava představuje celkem 91 proměn z ČR a Slovenska.

Při příležitosti zahájení 14. ročníku předala hejtmanka Středočeského kraje putovní symbol celého projektu Srdce vlasti kraji Královéhradeckému. Symbolem je kamenné srdce, které bylo vykopáno na vyšehradské akropoli při budování závlah pro vyšehradský park. Toto Srdce vlasti si každý rok předávají hlavní partnerské kraje, aby ho opatrovaly, stejně jako veřejný prostor naší země. Kvůli koronavirové krizi a s ní spojenými omezeními měl kraj Srdce vlasti v péči 2 roky. „Byly to těžké dva roky. Nejdříve jsme prožili pandemii a nyní řešíme následky války na Ukrajině. Srdce se tak stalo svědkem bezpočtu příběhů neuvěřitelné lidské solidarity a sounáležitosti, pomoci a také úcty k předkům. Jsem moc ráda, že jsem se mohla zúčastnit předávání. Byla to akce plná radosti a úsměvů. Akce protkaná úžasnou lidovou tvořivosti. Kéž bude srdce přinášet lidem z Královéhradeckého kraje jenom radost,“ přeje si hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. 

Výstava je veřejnosti prezentována formou obrazové dokumentace před proměnou a po ní a popisu průběhu záchranných prací, oprav a rekonstrukcí. Každý rok je možno vidět opravy různorodých staveb – od sakrálních objektů, přes obecní úřady, školy, zastávky, multikulturní centra, náměstí a návsi, po krajinářské úpravy v parcích a sadech. Do samotných rekonstrukcí se mnohdy zapojují místní obyvatelé. Výstava zvyšuje povědomí o obnově památek i dalších staveb a míst v krajině a zve návštěvníky do těchto míst, často méně známých. Učí nás zachovávat paměť míst, fotit před a po, uvědomovat si smysl a dosah svého konání. Projekt pozvedá prostředí i ducha země, osobní a národní sebevědomí a mezinárodní prestiž naší země.

V letošním ročníku má Středočeský kraj celkem 10 přihlášených staveb. Ty názorně ukázaly, jak si Středočeši váží místa svého žití – s jakým úsilím a nasazením a pokorou navracejí poškozené lokality i objekty jejich původnímu nebo novému poslání. Novou kolekci přihlášených staveb si budou moci zájemci prohlédnout ve veřejném prostoru obci a měst ale také v příspěvkových organizacích Středočeského kraje v oblasti kultury.

Výstava je dílem lidí z celé země a poděkováním všem, kdo ji zvelebují. Pořádá ji spolek Cestami proměn, z.s., a s nimi třináct partnerských krajů a další partneři. Hlavní těžiště výstavy Má vlast cestami proměn spočívá v putování. Ve Strahovském klášteře výstava setrvává měsíc. Poté se rozjede do různých koutů České republiky a takto díky dobrovolnické práci putuje celý rok. Lidé se s ní mohou setkat na veřejných prostranstvích v obcích a městech, v knihovnách, na úřadech, ministerstvech, univerzitách, v ulicích, na hradech, zámcích i na nádražích.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy