Prokopská pouť nabídne dvoudení program

PŘÍBRAM – Prokopská pouť v novodobé historii se na Březových Horách bude konat již po třiatřicáté. Na sobotu 2. a neděli 3. července je připraven bohatý program, při kterém bude otevřena inovovaná část hlavní expozice muzea.

Prokopská pouť je s městem a Březovými Horami spojena od nepaměti, přičemž tradice oslavy patrona havířů sv. Prokopa byla přerušena po roce 1948. K obnovení Prokopské pouti došlo v roce 1990 z podnětu bývalých havířů a letos si o nadcházejícím víkendu budeme moci užít 33. ročník obnovené slavnosti.

Pro Příbram je Prokopská pouť tradiční akcí, která zahajuje prázdniny. Jde nejen o zábavu, ale také o připomenutí tradic a nahlédnutí do historie. Věřím, že i v letošním roce si každý z návštěvníků najde to své v bohatém dvoudenním programu. Připravena je hudba, divadlo, šermíři, tanec a chybět nebude tradiční Čepobití a Hornická paráda,“ zve na 33. Prokopskou pouť starosta Jan Konvalinka.

Sobotní program začíná ve 14.00 na náměstí J. A. Alise a dole Marie, kde až do večerních hodin bude probíhat pódiový program. První den víkendových oslav by se neobešel bez tradičního Čepobití, průvodu, který bude vycházet ve 21.00 z náměstí T. G. Masaryka a do svého cíle, tedy na náměstí J. A. Alise, dorazí o hodinu později.

Průvodem – Hornickou parádou – začíná také nedělní program. Slavnostní průvod hornictva vyjde v 9.00 opět z náměstí T. G. Masaryka a cílem je březohorský kostel sv. Prokopa, u kterého bude v 10.30 sloužena polní mše. Po celý den bude opět připraven program souběžně na náměstí J. A. Alise, na dole Marie a od 14.00 také v areálu Ševčinského dolu.

Každoročně při Prokopské pouti je veřejnosti představena nějaká novinka Hornického muzea Příbram. „V letošním roce si připomínáme 290. výročí narození hormistra, huťmistra, horního správce a báňského rady Jana Antonína Alise. Tato osobnost je letos hlavním motivem tradičních dobových scének, které předvede Divadlo Tomáše Bílka a šermířské sdružení Adorea. Jak již bylo zmíněno, vždy se snažíme o Prokopské pouti předvést novinku. Pro letošní rok je to inovovaná část hlavní expozice o hornictví 19. století v cáchovně Ševčinského dolu,“ doplňuje informace Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram s dovětkem, že zmíněná dobová scénka bude humorně vyprávět o tom, jak J. A. Alis chránil před lapky březohorské stříbro převážené do císařské mincovny.

Pořádání akce je v gesci Městského kulturního centra, které spolupracuje s Hornickým muzeem Příbram, Spolkem Prokop a řadou dalších spolků a organizací. Zmíněné Hornické

muzeum bude o víkendu otevřeno dle běžné otevírací doby a v neděli 3. července budou expozice, včetně podzemí, přístupné za symbolické vstupné 1 Kč.

Kompletní program Prokopské pouti je přílohou a najdete jej také v kalendáři akcí na webu města Příbram: https://1url.cz/YrWo7

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy