Kraj upozorňuje na velký problém s kapacitami základních škol, spolu se starosty žádá o řešení vládu

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Chybějící kapacity základních škol – to bylo na sklonku června hlavní téma setkání zástupců obcí s ministrem školství Petrem Gazdíkem, hejtmankou Petrou Peckovou a radním pro oblast vzdělávání a sportu Milanem Váchou. Pracovního setkání na Krajském úřadu Středočeského kraje se zúčastnila zhruba stovka zástupců obcí. Další ho sledovali on-line. Výsledkem je Výzva Vládě České republiky, aby finančně dlouhodobými dotačními programy a změnou legislativy podpořila kroky, které povedou ke zvyšování kapacit základních škol.

Nedostatek místa pro děti v základních školách – problém, se kterým obce bojují nejméně od roku 2010. Letošní situace je ale zvláště kritická – do základních škol míří silnější ročníky a někde ještě přibydou děti z Ukrajiny. „O problému jsme v poslední době často hovořili s kolegy Věslavem Michalikem a Milanem Váchou a rozhodli se co nejdříve svolat pracovní schůzku se starosty obcí. Bohužel, pan náměstek Věslav Michalik už se jí s námi nemůže zúčastnit,“ zaznělo na úvod od hejtmanky Petry Peckové.

Cílem setkání bylo pojmenovat hlavní problémy, vyměnit si zkušenosti z jiných obcí a přijít s návrhy řešení. Středočeský kraj také připravil Výzvu Vládě České republiky ke krokům, které povedou ke zvyšování kapacit základních škol. Na místě ji podepsalo přes devadesát zástupců obcí. „Po realizovaném přijímacím řízení k základnímu vzdělávání pro školní rok 2022/2023 v deseti základních školách v kraji, vzhledem k nedostatečným kapacitám spádových základních škol, probíhalo přijímací řízení formou losování. Rovněž se v plné míře projevila tzv. zápisová turistika dětí. Obce ve Středočeském kraji nejsou schopny zrealizovat zvýšení kapacit základních škol z vlastních finančních prostředků. V minulosti využívaly dotační tituly MF ČR, případně MŠMT, kterým v tuto chvíli finanční prostředky pro uvedený účel chybí. Žádáme Vás tedy o urychlené řešení této situace, alokování financí ze státního rozpočtu, vypsání dotačních titulů a ujištění o dlouhodobé podpoře řešení tohoto problému, která umožní vedení měst a obcí investovat významné finanční prostředky do projektové přípravy vedoucí ke vzniku nových žákovských míst,“ stojí mimo jiné ve Výzvě. „Víme, že se mnoho obcí snaží, v minulých letech tam třeba postavili novou školu, vzali si úvěry, ale ta kapacita už zase nestačí. Počet obyvatel zejména v prstenci kolem Prahy roste vyšším tempem, než demografové odhadovali, a ten problém se postupně rozšiřuje i dál do kraje. Náš kraj je navíc v zastoupení věkové skupiny dětí do 14 let mezi celkovou populací zcela mimo republikový průměr. I proto jsme společné setkání iniciovali,“ řekla hejtmanka.

„Je zřejmé, že nedostatek míst pro děti v základních školách je a bude problém. Nechtěli jsme dál nečinně přihlížet a čekat, zda a kdy se obce příspěvků na školy dočkají. To téma je velmi široké. Setkání starostů považujeme za první krok k tomu, aby se našlo opravdu efektivní a rychlé řešení. Nikdo nechce, aby o osudu a budoucnosti jeho dítěte rozhodovalo nahodilé losování už v mateřské školce. Věřím, že společně s ministerstvy řešení najdeme,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy