Jubilejní ročník Příbramské šalmaje se blíží

PŘÍBRAM – Jubilejní 15. ročník Příbramské svatohorské šalmaje, den plný historie, divadla, dobové hudby a tance, řemesel a všeliké zábavy, proběhne 10. září 2022. Bohatý program pro celou rodinu začíná v 9:30 dobovým průvodem z náměstí T. G. Masaryka na Svatou Horu.

Po slavnostním zahájení na Svaté Hoře se postupně spustí řada tanečních, divadelních a hudebních, kejklířských a akrobatických vystoupení, na Toufarově louce proběhne lehký výcvik rytířů na koních a ponožková bitva, tradičně zhlédneme ukázku šermířských soubojů. 

Na závěr od 21.00 se jako obvykle budeme těšit na příbramskou hudební skupinu Ginevra. Na hudební scénu vstoupila v roce 1997 a brzy se prosadila vlastní tvorbou na témata z české historie. Pověsti, balady, příběhy i historické události jsou pro Ginevru velkou inspirací. Mezi písněmi můžeme najít smutné balady, veselé skočné kramářské písničky, bojové chorály i skladby k zamyšlení. Právě Ginevra byla iniciátorem a do roku 2017 i hlavním organizátorem Příbramské svatohorské šalmaje, od roku 2018 pak přebírá taktovku město Příbram.

Mnoho pozornosti bude věnováno dětem – dětský kolotoč, dětský koutek, dobové hry pro děti, lukostřelba, řemeslné dílničky, středověký trh a kuchyně, ukázka dravců… Děti se tu nudit rozhodně nebudou!

Podrobnější informace naleznete v přiloženém programu. Vstup je zdarma.

Spolu s Příbramskou svatohorskou šalmají tradičně proběhne náročný a opravdu drsný sport: hasiči a hasičky z celé republiky absolvují Běh hasičů do Svatohorských schodů. Jedná se o unikátní závod dvojic hasičů, kteří v plné hasičské výbavě podstatnou část trasy běží vzhůru po svatohorských schodech. 400 metrů dlouhé zastřešené schodiště s 343 stupni, s převýšením 80 m, bylo postaveno v roce 1728 podle návrhu architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Závod se běží jako vzpomínka na mohutný požár Svaté Hory 27. dubna 1978.

„Šalmaj se již dávno stala tradiční akcí pozdního léta v Příbrami. I letos je plně v režii Městského kulturního centra. Všechny zdejší i přespolní co nejsrdečněji zvu a věřím, že si akci společně užijeme,“ zve starosta Příbrami Mgr. Jan Konvalinka

„Příbramskou svatohorskou šalmají, jakožto jednou z vrcholných akcí počínajícího příbramského kulturního podzimu, se stáváme součástí barokního areálu a jednoho z nejznámějších středoevropských poutních míst – Svaté Hory. Inspirativní prostor, pěkný pohled do kraje, otevřené náměstí a přilehlý svatohorský sad – to jsou fenomény podtrhující historizující ráz této jedinečné multikulturní akce, kterou si rozhodně nesmíte nechat ujít,“ shrnuje Vlasta Ševr, vedoucí Městského kulturního centra Příbram.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy