Na Vltavu shlíží z vrchu Čelákova socha sv. Jana Nepomuckého

KAMÝK NAD VLTAVOU – Skalní vyhlídka v obci Kamýk nad Vltavou byla osazena třímetrovou pískovcovou sochou sv. Jana Nepomuckého od akademického sochaře Petra Váni. Dostat se na vyhlídku běžným autem je prakticky nemožné, proto sochu nahoru musel vynést vrtulník.

Sochu sv. Jana Nepomuckého nazvanou Muž ticha osadil ve čtvrtek 4. srpna 2022 na vyhlídku Čelákova u Kamýku nad Vltavou její autor, ak. soch. Petr Váňa se svým týmem. Dílo, jehož vznik inicioval kamýcký podnikatel Luboš Spálenský, má v dosavadní tvorbě Petra Váni hned dvě prvenství: je to první socha, kterou umělec vytvořil pro skalní vyhlídku a zároveň jde o první Váňův kamenný artefakt dopravovaný na místo určení vrtulníkem.

Sochu z božanovského pískovce, která měří 3 metry a váží 820 kg, převezli sochaři a kameníci v předvečer akce z Váňova karlického ateliéru na louku na protější straně Vltavy. Od časných ranních hodin zde probíhaly přípravné práce a krátce po deváté hodině pak vrtulník před zraky několika desítek přihlížejících diváků přenesl sochu na připravený podstavec na obtížně přístupné vyhlídce nad řekou Vltavou.

Slavnostní odhalení sochy proběhlo v neděli 7. srpna za hojné účasti veřejnosti.

Text a foto : Martina Řehořová, Video: Petr Váňa

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy