Vojenské lesy zapojí do obnovy Brd veřejnost, lidé vysadí ovocné stromy

BRDY – Vojenské lesy a statky ČR (VLS), které jsou hlavním hospodářem ve středních Brdech, zapojí do obnovy krajiny veřejnost. Lidé budou sázet aleje se stovkami ovocných stromů na pláních v okolí Padrťských rybníků. Unikátní dobrovolnická akce je naplánována na sobotu 17. září.

„Brdské stromsázení dá každému možnost podílet se na změnách krajiny v bývalém vojenském újezdu, a zanechat tak svou vlastní stopu v unikátní přírodě, která byla více než půlstoletí veřejnosti nepřístupná,“ uvedl mluvčí. VLS hospodařící v šesti unikátních přírodních lokalitách chtějí touto akcí představit veřejnosti svoji strategii přírodě blízkého hospodaření.

Akce potrvá od 10 do 16 hodin. „Lidé vysadí spolu s dobrovolníky stovky ovocných stromů na ikonických Padrťských pláních. Půjde hlavně o třešně ptačí, slivoně, tedy švestky, a jabloně,“ řekl Sotona. Část stromů chtějí lesníci VLS s návštěvníky vysázet také v blízkých lesích.

„Brdské stromsázení je dalším krokem ve snaze ministerstva obrany otevírat vojenské lokality veřejnosti,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Jde podle ní o unikátní oblasti, které jsou domovem vzácných živočichů i rostlin.

ředitel VLS Roman Vohradský

Podle ředitele VLS Romana Vohradského symbolizuje vysazování alejí strategické změny, které podnik v lesích chystá. „Chceme porostům vrátit druhovou pestrost, kterou měly před nástupem intenzivního hospodaření,“ podotkl.

Hlavní alej bude vysazena podél Altánské cesty v lokalitě zaniklé obce Přední Záběhlá na Padrťské pláni. „Tam bude také hlavní shromaždiště akce s bohatým programem pro malé i velké. Návštěvníci se mohou těšit na lesní pedagogiku, ukázky práce tažných koní, ale i komentované cyklovyjížďky po okolí. Lidé si také mohou opéct špekáčky a zeptat se lesníků na vše z historie i současnosti Brd,“ řekl mluvčí.

Účastník akce, který dostane jubilejní stomiliontý strom z vysazovaných vojenskými lesy při obnově lesů po kůrovcové kalamitě, bude mít možnost ho spolu s lesníky vysadit poblíž Padrťských plání u pomníku připomínajícího seskok dvou paradesantních skupin v roce 1942. Poděkováním pro něj bude pobyt v CHKO Brdy v chatě Rybářská bašta s programem o přírodě, připraveným lesníky pro jeho rodinu na míru, řekl mluvčí.

„Před sedmi lety, kdy kůrovcová a klimatická kalamita začala decimovat české lesy, jsme ve vojenských lesích spustili největší zalesňovací akci v devadesátileté historii. Obnova vrcholila předloni, kdy jsme vysadili během jediného roku přes 23 milionů sazenic,“ uvedl Vohradský. VLS postupně nahrazují převážně smrky novými pestřejšími porosty, kde převažují listnaté stromy.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy