Do rozpočtu kraje i příspěvkovek může nahlédnout každý

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Středočeský kraj, poté co loni jako první z krajů vstoupil do spolku Otevřená města, se může pochlubit úspěšným rozjezdem prvního projektu. Je jím rozklikávací rozpočet CityVizor, do kterého mají přístup všichni občané. Kraj má pod sebou zhruba 270 příspěvkových organizací a u všech jednou za 3 měsíce konsoliduje účetní data. Cílem bylo zveřejnit hospodaření tedy nejen krajské, ale i téměř všech příspěvkových organizací.

Do rozpočtu Středočeského kraje a většiny jeho příspěvkových organizací, může nyní nahlédnout každý. Kraj spustil projekt rozklikávacího rozpočtu CityVizor a nahrál do něj data za uplynulé čtyři roky. „Plníme jeden ze slibů z našeho programového prohlášení. Připravili jsme rozklikávací rozpočet, který každému občanovi umožní dohledat, jak se nakládá s veřejnými financemi. Občan bude moci také dát podnět či dotaz týkající se vynaložení jakýchkoliv prostředků, žádný dotaz či podnět nezůstane nezodpovězen,“ konstatuje Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje a pokračuje: „Rozklikávací rozpočet veřejné instituce je jedním ze základních pilířů transparentnosti, a proto jsem ráda, že Středočeský kraj zveřejnil online hospodaření nejen své, ale i všech zřizovaných příspěvkových organizací.“

Úspěšnému spuštění předcházelo oslovení spolku Otevřená města s dotazem, zdali dokáže veškerá data v CityVizoru zobrazovat. „První výměna dat ukázala, že to nebude jednoduché, dodavatel krajského systému, odbor informatiky a odborníci z Otevřených měst, několik měsíců pracovali na tom, aby vše běželo automaticky a veřejnost tak měla přehledná, a hlavně snadno přístupná data,“ hodnotí Tomáš Zmuda, místopředseda krajského Výboru pro digitalizaci a chytrý kraj. Pro přenos dat mezi krajským systémem GINIS a CityVizor slouží převodník ODT (OpenData Generátor) od společnosti Gordic.

Aktuálně jsou na stránkách https://www.cityvizor.cz/stredoceskykraj/prehled dostupné profily téměř všech krajem zřizovaných organizací a nově také Středočeského kraje, a to až na úroveň jednotlivých faktur. Veřejnost má tedy k dispozici krajský rozpočet, jeho čerpání, příjmy a výdaje až na úroveň jednotlivých faktur, aby bylo možné dohledat konkrétního příjemce každé utracené koruny z veřejných peněz. Na CityVizoru je dále přehled dodavatelů a celkové částky po jednotlivých měsících nebo za celý rok. Z dalších registrů se stahují a přehledně zobrazují data z úřední desky a registru smluv.

CityVizor původně vznikl na Ministerstvu financí, o provoz a vývoj se postarala organizace Otevřená města, technologickým partnerem se stala komunita Česko.Digital. Jedná se o nástroj s open-source licencí GNU AGPL v3, což mimo jiné znamená, že každý nabyvatel licence, který akceptuje její podmínky, získává právo modifikovat dílo, kopírovat ho a dál jej rozšiřovat, a to i jakoukoli jeho odvozenou verzi. Zároveň to znamená, že každý, kdo provozuje aplikaci po síti, musí nabídnout zdrojové kódy (včetně všech úprav) opět k dispozici pod stejnou licencí. 

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy