Kuchařky ze školky v Podlesí vyhrály první místo

PODLESÍ – Kuchařky z mateřské školy Podlesí u Příbrami vaří dětem s péčí a láskou. Jejich svačinky na talíři vypadají jako malé umělecké dílo. Letos vyhrály soutěž ve vaření v Makro akademii v Praze a odvezly si zlatý pohár.

Tak tohle jsou naše zlaté holky: Liduška Staníčková, Jíťa Rejnartová a Martina Mátlová,“ nahlíží výdejním okénkem do kuchyně ředitelka mateřské školy Jitka Lavičková, která je na zdejší kuchařky velmi pyšná. Konkurence mezi školními kuchyněmi je veliká, a tak všechno ochutnává a kontroluje.

Celostátní klání pro nejlepší kuchaře ve společném stravování organizuje Asociace kuchařů a cukrářů ve spolupráci s Makro akademií v Praze. Zlaté kuchařky z Podlesí se do soutěže zapojily už počtvrté. Dvakrát obsadily stříbrné místo, letos si odvezly zlato.

Vítězné menu nejprve pečlivě promýšlely, potom ho ladily a testovaly na dětech a nejoblíbenější pokrmy nakonec představily na soutěži.

Měly jsme sladký pokrm, což byla vločková tartaletka plněná borůvkovým tvarohem s chia semínky. Potom jsme měly špenátovou roládu s mikrozeleninkou, plněnou domácí lučinou a poslední byla rustikální bageta se sušenými rajčaty a tuňákovou pomazánkou,“ vyjmenovává kuchařka Staníčková.

Mateřská škola v Podlesí je zapojená do projektu Zdravá školní jídelna. Podle vedoucí jídelny Martiny Mátlové to znamená, že nepoužívají žádné polotovary, a hlavně nejsou líné vařit stejně poctivě jako doma.

Ve školce si pečou vlastní kváskový chléb a používají neochucené jogurty a mléko. Rodiče nosí do školní kuchyně jablka a hrušky ze zahrádek, a tak děti mohou pít šťávu z čerstvého ovoce. Tím, že nepoužívají polotovary a poctivě vaří knedlíky i bramborovou kaši, tak zbývají peníze na nákup dražších, ale kvalitních biopotravin, vyzdvihují kuchařky.

Mezi malými školáčky vedou v oblibě špagety. Mezi oblíbené pochoutky ale patří například drožďová pomazánka.

„Loni jsme s ní i soutěžili a měli jsme ji na kváskovém chlebu s vajíčky z křepelky,“ vysvětluje ředitelka Lavičková a ukazuje, co dostanou děti tentokrát – květákové placičky s domácí tatarkou z kysané smetany.

Zdroj: Barbora Kvapilová

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy