Pamětní deska Antonínovi Bořku-Dohalskému v Hluboši odhalena

HLUBOŠ – Přesně před 80 lety, 3. září 1942, byl v koncentračním táboře v Osvětimi zavražděn arcibiskupský kancléř, sídelní kanovník metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze a farář Antonín Bořek-Dohalský.

Podle historika Zdeňka Hazdry byl Bořek-Dohalský přesvědčeným stoupencem demokratických hodnot a svobodného uspořádání společnosti. Politicky se přikláněl k prezidentu Masarykovi. V protektorátních časech mu tyto postoje nacisté neopomenuli připomenout. Bořek-Dohalský byl krátce po atentátu na Reinharda Heydricha zatčen a s doložkou „návrat nežádoucí“ byl poslán do Osvětimi. Jeho osobnost ode dneška připomíná pamětní deska na zdi kostela Nejsvětější Trojice v Hluboš na Příbramsku, kde Bořek-Dohalský sloužil jako farář v letech 1922–1924.

Odhalení pamětní desky předcházela mše svatá, kterou vedl Jan Baxant – Litoměřický biskup. O slavnostní odhalení desky se postaral, kromě dalších, i radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda. Na projektu se podílely Oblastní muzeum Praha-Východ, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Masarykova Společnost Praha a Středočeský kraj.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy