V Rožmitále zvítězili hasiči z Rudné

ROŽMITÁL POD TŘEMŠÍNEM – V sobotu 3. září uspořádal Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje ve spolupráci s Krajským sdružením hasičů Středočeského kraje a městem Rožmitál pod Třemšínem na autobusovém nádraží Krajskou soutěž ve vyprošťování u dopravních nehod jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí Středočeského kraje. 

Při slavnostním nástupu historicky prvního ročníku přivítal všechny soutěžící náměstek ředitele HZS Středočeského kraje pro integrovaný záchranný systém a operační řízení plk. Ing. Miloš Hladík. Ten zároveň všem účastníkům popřál mnoho štěstí při samotných pokusech a celou soutěž odstartoval.

Soutěže se zúčastnilo celkem dvanáct týmů JSDHO Středočeského kraje, které byly nominovány jednotlivými územními odbory. Každé družstvo je sestaveno ze čtyř členů, z nichž jeden musí být na pozici velitele a další na pozici zdravotníka. Tím je už od počátku jasné, kdo má na starosti jaké úkony v průběhu vyprošťování. Na soutěžní pokus mají účastníci 20 minut s tím, že kromě rychlosti jsou také hodnoceni sborem rozhodčích ve třech oblastech – taktika, technika a předlékařská péče.

Rozhodčí za oblast taktiky hodnotí především provedení samotného pokusu a způsob, jakým probíhá velení na fiktivním místě zásahu. Rozhodčí z oblasti techniky hodnotí volbu a správnost použití vyprošťovacího zařízení, pomocné techniky a nástrojů. V oblasti předlékařské péče, jak už název sám napovídá, se hodnotí samotná práce s fiktivně zraněným figurantem. Za každou tuto oblast mají soutěžící možnost dostat odpovídající počet bodů. Finální pořadí proto neurčuje pouze samotná rychlost pokusu, ale i bodový součet za hodnocené oblasti.

Vítězem letošního ročníku se stali dobrovolní hasiči z Rudné. Ti budou reprezentovat Středočeský kraj na Mistrovství České republiky JSDHO ve vyprošťování u dopravních nehod, které proběhne poslední zářijovou sobotu v Praze. Druhou příčku obsadili dobrovolní hasiči z Dobříše a bronzovou medaili vybojovalo družstvo dobrovolných hasičů z Komárova.

Po ukončení všech soutěžních pokusů proběhlo slavnostní vyhodnocení soutěže a vyhlášení výsledků. Poháry a věcné ceny předali vítězům ředitel územního odboru Příbram plk. Ing. Tomáš Horvát, Ph.D., starosta obce Rožmitál pod Třemšínem Mgr. Pavel Bártl a starosta Okresního sdružení hasičů Příbram Bc. Václav Jankovský.

foto: Miroslav Pavlík

mjr. Bc. Pavel Maňas
HZS Středočeského kraje

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy