Hailova ulice je dočasně uzavřena. S uzavírkou souvisí také omezení autobusové dopravy.

PŘÍBRAM – V souvislosti se sobotní havárií při rekonstrukci domu v Hailově ulici bude tato ulice dočasně uzavřena. S uzavírkou souvisí také omezení autobusové dopravy.

Od pondělí 31. října nebudou autobusové spoje MHD a linky PID obsluhovat zastávky „Příbram, Jiráskovy sady“ a „Příbram, nám. TGM“ Jako náhradní bude sloužit zastávka „Příbram, Fibichova“. Výjimku tvoří linka MHD č. 6, která bude jezdit po své trase.

Město je v kontaktu s majitelem domu, který zajišťuje nutné zabezpečovací práce na poškozeném domě tak, aby mohla být ulice co nejdříve zprůjezdněna.

Destrukce objektu v historickém centru Příbrami

V sobotu 29. října pět minut po půl dvanácté přijala tísňová linka Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje oznámení o destrukci staršího bytového domu v Hailově ulici v Příbrami. Podle prvotní informace se v třípodlažním objektu při rekonstrukčních pracích údajně nacházelo šest osob. 

Operační důstojník vyslal k místu mimořádné události jednotky z prvního stupně, a to včetně speciálního kontejneru ze stanice Příbram určeného ke stabilizaci a pažení. První hasiči byli na místě během necelých dvou minut – shodou náhod totiž zrovna projížděli nedaleko v rámci kondiční jízdy. Potvrdili, že jde o destrukci střechy a všech podlaží až do přízemí.

Jednotka ihned započala se záchrannými pracemi osob uvězněných v budově. Osmnáct minut od nahlášení události se hasičům podařilo zachránit z objektu čtyři osoby. Tři dělníci vyvázli bez zjevných známek zranění a jednoho zraněného muže transportoval vrtulník do nemocnice. Další dvě nezraněné osoby byly evakuovány z přilehlé budovy. Během pátrání po dalších dvou osobách vyšlo najevo, že se postrádají celkem čtyři pracovníci. Zanedlouho se však ukázalo, že při destrukci domu nemohli být uvnitř, protože odešli na oběd.

Na místo byl povolán statik kvůli posouzení stability budovy a psovodi na vyhledávání zavalených osob, aby byla jistota, že se pod sutinami skutečně nikdo nenachází. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu a na místo zamířily další jednotky se speciálním vybavením. Profesionální jednotka ze Slaného vyjela s výdřevou a jednotka Kladno s technickým kontejnerem na stabilizaci budov. Po celou dobu zásahu byly poničené stavební konstrukce a jejich případný pohyb hlídány inklinometry. Čidla těchto citlivých přístrojů reagují na jakékoliv pohyby staveb a upozorňují na odchylky od normálu. Na pomoc byl povolán také USAR tým HZS hl. m. Prahy a ze Záchranného útvaru HZS ČR ze Zbirohu sací bagr.

Police České republiky uzavřela ulice okolo objektu, aby byl zajištěn bezproblémový průjezd vozidel složek integrovaného záchranného systému. Statik následně posoudil, že budova je dostatečně stabilní a bourat se nemusí. Hasiči za pomoci výdřevy celý dům uvnitř zajistili, aby předešli možnému úrazu při dalších záchranných pracích.

Do objektu bylo nasazeno pět psovodů ze Svazu záchranných brigád ČR, HZS hl. m. Prahy a Městské policie Praha. Jejich průzkum prokázal, že by se v sutinách neměla nacházet žádná osoba. Než začalo vyklízení sutin sacím bagrem, byly z horní části pláště domu pomocí výškové techniky a lezecké skupiny strženy nebezpečné převisy.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy