Národní včelařská konference řešila hlavně mor včelího plodu

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Národní včelařská konference je vyvrcholením čtyřletého úsilí středočeských včelařů, ke kterým se letos přidala i Praha, o předcházení šíření moru včelího plodu. Díky podpoře Středočeského kraje a Hlavního města Prahy se podařilo vytvořit systém pravidelného dobrovolného plošného vyšetřování včelstev na mor včelího plodu, jenž se tak podařilo podchytit a na území těchto dvou krajů téměř zcela vymýtit.

„Uvědomujeme si nezastupitelnou roli včel pro produkci rostlinné výroby a pro rovnováhu v přírodě. Proto se Středočeský kraj snaží včelařství v našem regionu podporovat. Letos jsme k chovu zdravých včelstev přispěli podporou projektu Hrr na mor 2022. Na tento preventivně-osvětový projekt, díky kterému si mohou včelaři nechat bezplatně otestovat vzorky měli ze svých úlů, jsme poskytli kladenské organizaci Českého svazu včelařů individuální účelovou dotaci ve výši 1 355 000 korun,“ uvedla krajská radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková (Piráti). Kladenská organizace totiž převzala iniciativu připravit projekt pro všechny včelaře v regionu a zástupci ostatních okresních organizací tomuto projektu vyjádřili podporu.

Svépomocná preventivní kampaň včelařů a její dopad byly také tématy odpolední části dnešní konference. Zástupci středočeských včelařů potvrdili, že po překonání počáteční nedůvěry jsou kampaně Hrr na mor přijímány pozitivně a získaly si také důvěru a respekt Státní veterinární správy i dalších orgánů státní správy. Za dobu trvání projektu Hrr na mor 2022 bylo vyšetřeno 2 672 vzorků na přítomnost MVP, což představuje 28 302 včelstev, tj. asi 30% včelařů a včelstev ve Středočeském kraji. Na jednom stanovišti byl oznámen záchyt původce moru včelího plodu, avšak Státní veterinární správou, ani Výzkumným ústavem včelařským se při kontrolních vzorcích a klinických prohlídkách nákaza nepotvrdila. Tím nebyl důvod pro vyhlášení mimořádných veterinárních opatření. Ostatní vzorky byly negativní.

V roce 2021 působilo ve Středočeském kraji 9 319 včelařů s celkem 95 896 včelstvy (z toho 23 komerčních včelařů, tedy těch, kteří mají více než 150 včelstev).

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy