Požár na Karlštejně byl naštěstí jen cvičením hasičů

STŘEDOČESKÝ KRAJ – V pondělí 24. října se na hradě Karlštejn uskutečnilo prověřovací cvičení, jehož námětem byl požár prodejního stánku na nádvoří s částečným rozšířením na střechu přilehlé budovy purkrabství. 

Cvičení bylo zahájeno v 10.00 hodin telefonátem kastelána hradu, který fiktivní požár ohlásil na tísňovou linku. Vzhledem k tomu, že hrad je jednou z našich nejvýznamnějších kulturních památek, vyslalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události jednotky z druhého stupně požárního poplachu. Ten byl vyhlášen profesionálním hasičům na stanicích Beroun, Kladno, Řevnice a Slaný a jednotkám sboru dobrovolných hasičů obcí Černošice-Mokropsy, Dobřichovice, Hlásná Třebáň, Karlštejn, Liteň, Rudná a Vysoký Újezd.

Hlavním cílem cvičení bylo ověření dodávky požární vody z čerpacího stanoviště u rybníka v obci Mořina pomocí kyvadlové dopravy cisternami a ověření času vytvoření a zprovoznění dálkové dopravy vody pomocí hadicového A vedení od velkokapacitního čerpadla Somati, které bylo ustavené u stejného rybníka.

Na likvidaci požáru byly použity tři C proudy a dva D proudy s útočnými hřeby s celkovým průtokem 900 litrů za minutu. Hašení bylo simulováno stříkáním proudů z ochozu mimo areál hradu až do úplného zprovoznění dopravy vody od čerpadla Somati. Roztažení celého hadicového vedení a napojení na cisterny zajišťující dopravu vody na nádvoří hradu bylo provedeno v čase 1 hodina a 27 minut od ohlášení události.

Při cvičení bylo také ověřeno ustavení techniky na příjezdové cestě k první a druhé bráně, odkud bylo vytvořeno dopravní vedení na nádvoří hradu. Toto ustavení techniky ověřilo možnost použití dopravy potřebného materiálu na nádvoří hradu pomocí čtyřkolky. Materiál byl dovážen na vzdálenost 440 metrů s převýšením cca 25 metrů. Čtyřkolka byla použita i na dovoz hasičů, kteří jezdili střídat obsluhy jednotlivých proudů, neboť celý zásah byl veden v dýchací technice.

Všechny cíle cvičení byly ověřeny a splněny podle předem stanoveného plánu. Po ukončení cvičení proběhlo jeho vyhodnocení na nástupu všech zúčastněných jednotek.

npor. Bc. Jaroslav Růžička
velitel stanice HZS Řevnice

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy