Robot z Čapkovy Strže si podmanil Brusel i Štrasburk

STŘEDOČESKÝ KRAJ/BRUSEL – V úterý 18. října 2022 proběhla ve štrasburském sídle Evropského parlamentu slavnostní prezentace putovní výstavy „ROBOT: Born in Czechia, known all over the world“. Již v srpnu, u příležitosti zahájení Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, byla tato výstava představena v Bruselu. Výstavu připravil Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše, příspěvková organizace Středočeského kraje.

Výstava o 12 panelech prezentuje v anglickém jazyce atraktivní a významné fenomény jako je samotné slovo robot či související perspektivní obory robotizace, umělé inteligence (AI), umělého života (ALife), ale především zásadní přínos českých umělců i vědců v těchto oborech – před 100 lety stejně jako dnes. Slovo robot je totiž českého původu, vymyslel je výtvarník, básník a spisovatel Josef Čapek a ve své hře R.U.R. je již v listopadu 1920 uplatnil jeho bratr Karel Čapek, světoznámý dramatik, spisovatel a novinář.

Jak ve svém projevu při prezentaci výstavy v Evropském parlamentu připomněla hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková, slovo robot či jeho variace se používají ve všech 24 oficiálních jazycích Evropské unie i v řadě dalších řečí a zemí. Paní hejtmanka dále připomněla odkaz velkého humanisty a odpůrce totalitních režimů Karla Čapka, stejně jako jeho úctyhodnou žurnalistickou práci, v níž spatřoval poslání, službu pravdě, svobodě, demokracii. „Sama jsem vyšla z novinářského prostředí, k jehož ikonám co do stylu i zastávaných hodnot kdysi patřil právě Karel Čapek. Leckdy únavné novinářské práci se věnoval i dávno poté, kdy byl finančně zajištěn světovým úspěchem svých her, románů, povídek a cestopisů. Hájení pravdy, boj se lží a fanatismem všech politických zabarvení totiž považoval za svoji občanskou povinnost,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Význam velkého umělce, čestného člověka a bytostného humanisty Karla Čapka pro současnost ve svém úvodním slově zdůraznil také hostitel putovní výstavy na půdě Evropského parlamentu ve Štrasburku, pan europoslanec Ondřej Kovařík. Nadčasové hodnoty akcentoval též pan Petr Válek, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec, stálý představitel České republiky při Radě Evropy. Dále připomněl, že putovní výstava „ROBOT: Born in Czechia, known all over the world“ byla vytvořena u příležitosti Předsednictví ČR v Radě EU (druhé pololetí 2022) a ve své outdoorové i indoorové formě je již od července prezentována v různých lokacích Bruselu, hlavního města Evropské unie.

Výstavu poté detailně představil její autor Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Pozornost vážených hostů vzbudila také prezentace unikátu, historicky prvního knižního vydání hry R.U.R. z listopadu 1920. Hosté se zájmem a pohnutím obdivovali i originální lístek s rukopisem Josefa Čapka z koncentračního tábora. V rámci prezentace výstavy totiž proběhl neformální „křest“ nové publikace Památníku Karla Čapka: „Josef Čapek – Za bratrem Karlem“ s podtitulem „Výbor z Básní z koncentračního tábora.“ Jedná se o vůbec první překlad těchto děl do anglického jazyka, dílo externí spolupracovnice Památníku paní Aleny Jiráskové. Tato knižní novinka, doplňující výstavu a spolu s ní důstojně reprezentující kulturní instituce Středočeského kraje na evropském fóru, obsahuje reprodukce originálních lístků s patnácti básněmi, dále jejich překlad do angličtiny a úvodní slovo o Josefu Čapkovi. Publikaci je možno zakoupit na pokladně Památníku Karla Čapka. Více na www.capek-strz.cz

Putovní výstava „ROBOT: Born in Czechia, known all over the world“ je v Evropském parlamentu ve Štrasburku (WEISS building, 0 floor, Flower carpet area European Parliament, Strasbourg) k vidění do čtvrtka 20. října. Poté bude opět k dispozici Stálému zastoupení ČR při Evropské unii v Bruselu.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy