V Příbrami bude vládnout ANO s ODS

PŘÍBRAM – V Příbrami bude vládnout ANO s ODS, zástupci stran se pro příští čtyři roky domluvili na koalici. V pětadvacetičlenném zastupitelstvu budou mít těsnou většinu 13 hlasů. Starostou by měl zůstat lídr ANO Jan Konvalinka, ANO obsadí v městské radě pět křesel a ODS dvě, uvedl Konvalinka.

Vítězné ANO po volbách původně jednalo o širší koalici, oslovilo i SPD nebo uskupení Příbram 2030. Nakonec se však dohodlo jen s ODS, s níž vládlo už v minulosti. „Je to těsná většina, nicméně předpokládám i podporu napříč zastupitelskými kluby jiných subjektů,“ uvedl Konvalinka.
Lídr ODS Miroslav Peterka dnes zopakoval, že občanští demokraté nechtěli uzavřít koalici s SPD. S Příbramí 2030 se ANO podle Konvalinky zase nedohodlo na rozdělení míst v radě města.
ANO a ODS budou dál jednat o průnicích ve volebních programech a musejí se domluvit i na personálním složení rady. Peterka potvrdil, že by se měl stát jedním z místostarostů. Koaliční smlouvu zástupci stran nebudou podepisovat, ustavující jednání zastupitelstva by mohlo být 17. října.

Peterka podotkl, že vzhledem k počtu mandátů ANO a ODS bude nutné, aby z koaličního tábora na hlasováních nikdo nechyběl.

V opozici zřejmě skončí Spojenci a Šance pro Příbram. Naopak Piráti by koaliční návrhy mohli podpořit, míní Peterka. Jak budou hlasovat zástupci SPD, je podle něj otázkou. Konvalinka věří, že SPD bude nakloněna konstruktivní spolupráci.

Spojenci podle lídra Václava Švendy respektují, že se v Příbrami utvořila demokratická většina a je pro ně důležité, aby skončila čtyřletá stagnace města. „Respektujeme, že se vytváří koalice a rozhodně jí dáme šanci, aby předvedla, co umí,“ uvedl Švenda. Podle něj to neznamená, že Spojenci budou opozicí za každou cenu. „Návrhy, které považujeme za prospěšné, podporujeme. To jsme dělali celou dobu i v minulém volebním období. Bohužel byla témata, na nichž jsme se neshodli. Máme jiný názor na to, jak by měla vypadat transparentní radnice, a máme v některých případech odlišný názor na nejvýznamnější investiční akce a vývoj jejich další přípravy,“ dodal Švenda.

Ke spolupráci ANO a ODS v Příbrami Konvalinka i Peterka uvedli, že v komunální politice se klade větší důraz na osobnosti než na stranickou příslušnost. „I když jsem velký antibabišovec, tady si na to nemůžeme hrát,“ dodal Peterka.

Podle Konvalinky nemají ANO a ODS žádný rozpor ani v případě rekonstrukce akvaparku, jejíž přípravu v minulosti občanští demokraté kritizovali. Konvalinka namítl, že kritika se týkala projektu v rozsáhlé variantě, který už je přepracovaný. ODS podle něj nyní navrhla, aby byl po dobu rekonstrukce aquaparku zastřešen venkovní bazén a sloužil plaveckému klubu a dalším zájemcům.

zdroj: ČTK

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy