Bezpečnostní rada kraje projednala aktuální témata i celoroční práci

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Na Krajském úřadu zasedala Bezpečnostní rada Středočeského kraje. Hovořilo se jednak o aktuálních tématech, jako je například ptačí chřipka nebo přibývající počty respiračních onemocnění zejména mezi dětmi, ale členové rady projednali i souhrnné materiály z oblasti zdravotnictví, armády nebo policie. 

Ředitel Krajské veterinární správy Otto Vraný informoval o doposud přijatých a navrhovaných opatřeních v souvislosti s výskytem viru ptačí chřipky v katastrálním území Hrusice a v chovu drůbeže v katastrálním území Chomutovice u Dobřejovic v okrese Praha-východ. Upozornil, že situaci v současné době komplikuje počasí – čím více vodních ploch zamrzne, tím více se volně žijící ptactvo stahuje k místům, kde lidé chovají drůbež. Tím se riziko nákazy zvyšuje. Chtěla bych opravdu apelovat na všechny a poprosit, aby lidé dodržovali základní opatření, aby drůbež chovali v uzavřených místech, jako jsou stodoly a případně alespoň omezili venkovní prostory, kam má drůbež přístup. Virus je vysoce patogenní a mezi ptáky se šíří opravdu rychle,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Dalším aktuálním tématem, o kterém mluvil ředitel Krajské hygienické stanice SK Tomáš Vodný, byla akutní respirační onemocnění. Ve středních Čechách, podobně jako v jiných krajích, roste počet nemocných zejména mezi malými dětmi a školáky. Aktuálně je v kraji v průměru 2367 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Krajská hygienická stanice vydala na svém webu doporučení zdravotnickým zařízením a zařízením poskytujícím sociální služby, aby zvážila omezení nebo zákazy návštěv podle aktuální nemocnosti v jejich spádovém území. „Naše nemocnice samozřejmě zaznamenaly zvyšující se výskyt respiračních onemocnění zejména u dětských pacientů, a to i s nutností hospitalizace. Situaci průběžně monitorujeme a vyhodnocujeme, prozatím ji lze označit za stabilizovanou,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Pavel Pavlík.

Bezpečnostní rada kraje dnes projednala a schválila například také aktualizaci plánu pokrytí území Středočeského kraje výjezdovými základnami zdravotnické záchranné služby. Po aktualizaci plán zahrnuje novou výjezdovou stanici v Benátkách nad Jizerou. V Jesenici na Rakovnicku se otevření základny posouvá na konec roku 2023.

„Chtěla bych poděkovat všem členům Bezpečnostní rady kraje za celoroční práci, kdy stejně jako předešlé dva roky byl ten letošní nesmírně náročný. Díky skvěle nastavené spolupráci jsme krizové situace zvládli. Chci věřit, že příští rok snad bude trochu klidnější,“ uzavřela hejtmanka.

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2023 Magazín Tatami - WordPress Theme by WPEnjoy